Under Steg 1 får du återknyta kontakten med dig själv och utforska dina beteendemönster, känslor och behov. Veckan handlar om att möta och förstå dig själv på djupet, i acceptans, medkänsla, närvaro och kärlek. För många är denna kurs livsförändrande på många plan.
Under Steg 2 får du lära känna ditt inre barn ytterligare. Du får möjlighet att besöka din egen uppväxt och historia, där du bearbetar ditt förhållande till dina föräldrar, syskon och andra för dig betydelsefulla personer. Veckan kommer att ge dig insikt i hur din barndom har påverkat dig och och därmed får du möjlighet att frigöra dig från mönster och beteenden som inte längre tjänar dig.
Arbetet under Steg 2 brukar leda till en känsla av försoning som gör det lättare att förstå sina egna tanke- och beteendemönster. När man försonas med sitt förflutna infinner sig ofta ett större lugn och en kontakt med en inre kraft som leder till att man blir både mer självständig och kärleksfull som individ.
Genom att ta ditt inre barn i handen med ett tryggt och fast grepp kan du äntligen bli vuxen.
Är det dags för dig? Har du tidigare gått Steg 1 och känner dig redo är du välkommen att anmäla dig till vår Steg 2 redan nu i höst. Gå in på intresseanmälan på vår hemsida (länk i kommentar) och ange att du är intresserad av att komma den 2-10 oktober.