Utmattningssyndrom är i dag en av de främsta orsakerna till långtidssjukskrivning i Sverige.
Vården har länge försökt bota utmattningssyndrom med hjälp av olika behandlingspaket baserade på KBT. Många upplever att de inte blir hjälpta av det. Och många kontaktar oss, för att de söker något annat när den traditionella apparaten inte hjälper.
Nu har forskningen också börjat titta på detta. Mycket pengar går till något som i många fall är verkningslöst. Synen på vad vi behöver för att må bra har länge varit grovt förenklad. För kanske handlar inte lösningen på utmattningsproblematiken enbart om att vila och undvika stress?
Våra kurser innebär långa dagar fyllda med stunder där du utmanas i att möta dig själv, dina känslor och behov. Du är i princip i process dygnet runt i en hel vecka. Det är ingen kurs där du enbart vilar dig i form i tystnad, utan tvärtom arbetar du med dig själv hela tiden.
Ändå upplever så många att de blir hjälpta på sätt som de aldrig blivit förut. Ändå har vi högsta kundnöjdhet även hos dem som kommer till oss med just utmattningsproblematik.
Hur kan det komma sig? Vi kan förstås inte säga säkert, då ingen forskning ännu har kommit med solklara svar på vad någon med utmattningssyndrom egentligen behöver. Men det här är något vi tror bidrar:
– Du får chansen att komma ner från tankarna i huvudet och ner i kroppen istället. Och det är våra tankar som ofta ställer till det för oss. Tankar som du här får möjlighet att bryta utan att ens fokusera på det.
– På våra kurser blir du hörd, sedd och trodd. Genom en accepterande miljö får du också möjlighet att finna en väg att acceptera var du själv är och vad du behöver. Det gör att du kan släppa på den inre kampen, i alla fall för en stund.
– Under veckan kommer du att få möta frågeställningar som gör att du kommer i kontakt med de existentiella aspekterna av ditt liv. Och att få kontakt med dem innebär ofta en djupare känsla av meningsfullhet. Och i en sådan känsla finner man mer energi.
Vi tar gärna emot reflektioner från er som gått våra kurser och vet vad de innebär- Varför tror ni att de fungerar så bra för dem med utmattningssymptom trots att de är så intensiva som de är?